Аз работя „Тренинг мениджър“
Пиша този материал за всички, които имат подобни мисии в живота с убеждението, че ще им бъде полезно, както и за всички, които биха искали от чисто любопитство да надникнат в дебрите на моята професия.
Започнах работата си на проектен принцип. Проекта нарекох „Оценка и развитие на професионални знания и умения“ и разделих на четри основни фази.
- Информиране и публичност
- Определяне на необходимото ниво на знания и умения за всяка позиция и идентифициране на фирмено know-how
- Определяне на притежаваните знания и умения за всеки служител (тестване и интервюиране) нивото на момента
- Идентифициране на области за подобрение от страна на служители и отдели и разработване на дългосрочни планове за обучение и развитие
Всяка от фазите се отнася към три области – Специфични професионални знания и умения; Застрахователни знания и умения (работя в застрахователна компания и познаването на продуктите и процесите на компанията е задължително в определени степени за всяка позиция); Междуличностни компетентности.
Голяма част от етапите на фазите се случват едновременно, а не последователно.
Първа фаза беше насочена именно към популяризиране и възприемане на идеята от всички служители. В тези смутни икономически времена, голяма част от служителите са напрегнати, че всяка „лоша” оценка може да им коства работата, а ръководителите отдели са насочени в мисленето си единствено към постигане на икономически резултат.
Липсата на разбиране и приемане на смисъла на проекта би възпрепятствала изпълнението му. Така че организирах среща на висшия мениджмънт, на която представих идеята и основните етапи на проекта, потърсих съдействие и подкрепа, ограничих времево проекта.
Последваха срещи на отделите, където ръководителите с мое активно участие представиха идеята от гледна точка на РАЗВИТИЕ, а не оценка, ИНВЕСТИЦИЯ, а не заплаха.
Втора фаза цели да събере максимум информация и гледни точки за това какви са задълженията и отговорностите на всяка позиция в компанията. Анализът ще се използва като отправна точка за последващите планове за обучение и развитие.
За целта съм използвала следните инструменти, които да ми помогнат да обхвана информацията от всички страни:
- Актуализирани длъжностни характеристики
- Структурирани интервюта с мениджъри на отдели
- Структурирани интервюта със служители на отдели
- Фокус групи
На базата на събраната информация подготвям карта-доклад, в който са отбелязани спецификите на фирменото now-how по позиции.
Трета фаза от проекта е насочен към оценка на настоящото състояние на нещата. Отново в трите области на предстояща намеса – професионална квалификация, застрахователни компетенции и междуличностни компетентности.
За целта съм използвала:
- Структурирани интервюта с преките ръководители и служителите на компанията, в които спрямо зададен идеален профил оценяваме настоящото състояние на професионална квалификация и междуличностни компетенции;
- Специално разработен от специалисти на отдел „Обучения” и застрахователни специалисти тест. Тестът наподобява логиката на IQ тестовете, като обхваща групи въпроси по продукти и процеси в компанията с нарастваща сложност. Така при оценката на резултата успеваемостта се измерва в проценти от 0 до 20, от 20 до 40, от 40 до 60, от 60 до 80 и от 80 до 100, като за всяка длъжност в компанията е посочено необходимото ниво на познаване на застрахователните продукти и процеси.
Както вече споменах фазите се случват едновременно. Макар, че все още предстои работа по оценка на проведените тестове от трета фаза, четвърта фаза вече е в ход.
Разработихме проект и кандидатствахме с него по ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА „РАЗВИТИЕ НА ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ” „КВАЛИФИКАЦИОННИ УСЛУГИ И НАСЪРЧАВАНЕ НА ЗАЕТОСТТА”.
Служителите са разделени в четири регионални центъра и ще попаднат в 5 групи по застрахователни компетенции. Ако проектът бъде одобрен, обучението и развитието ще се случи по-организирано, в по-кратки срокове. Ако не бъде одобрен, работата ще отнеме повече време и ресурси от страна на компанията, но посоката в дългосрочен план ще бъде ясна.